2011. május 14., szombat

Bodza


Mostanában, ha van egy kicsinke szabadidőm, és az időjárás is megengedi, legszívesebben a kutyussal megyek sétálni, jól esik a napsütés, a szellő, a madarak csicsergése, a tavaszi virágok illata és látványa. A héten már gondoltam a bodzára, hogy lassan eljön az ideje, de amikor teljes pompájában van a városban, a hegyen akkor még éppencsak nyílik. Mióta az Árvácska utcában lakunk, és rendszeresen a Majdánra járunk buksival sétálni, van egy nagyon jól bejáratott bodzalelőhelyem. Távol mindentől, távol az autóktól, távol a portól. Még annyira nem virágzik a bodza, hogy messziről fel se lehetett volna ismerni a bokrokat, még csak a déli oldalon fehérlett egy-egy virágtányér. De szerencsére egy szép kis csokornyit tudtam szedni, többet nem is akartam, csak egy üvegre valót, csak ízelítőnek, csak hogy belopjak egy kis tavaszt a poharamba.

Szörpöt még nem csináltam, az én receptem a világ legegyszerűbb receptje: csinálj egy kellemes limonádét, citrommal, citromsavval, cukkorral, mézzel, ízlés szerint. És tégy bele egy jó nagy marék, egy szép csokor bodzavirágot. Mivel én ügyelek arra, hogy olyan helyről szedjem, ahol se autó, se por nincs, én nem szoktam megmosni. A mosással elmegy a lefolyón az értékes és egészséges virágpor. Ezt a bodzás limonádét, amibe belekarikázok egy-két citromot, úgy 2-3 napig érlelem, de általában a második napon már sűrűn kóstolgatom (hirtelen meg tud savanyodni), mert ha nagyon meleg van, a cukor bizony erjedésnek indul.
A következő kutyaséta alkalmával is szedek ebből a gyönyörű, finom és egészséges virágból, akkor palacsintatésztába mártogatom majd és olajban kisütöm a virágot, ősszel pedig a már bogyóból készítek lekvárt...

Nagymama bodzalekvárja
Hozzávalók: 1 kg leszemezett bodzatermés, 1 kg cukor, 1 kg alma, fél csomag (2,5 dkg) porított zselatin.
A meghámozott, kimagvazott és apróra vágott almát összekeverjük az előre átpasszírozott bodzaterméssel és cukorral. Az így kapott keveréket állni hagyjuk egy napig, majd főzéssel pépesítjük. Ha nem sűrűsödik meg eléggé, használjunk zselatint, és azzal főzzük lekvársűrűségűre a gyümölcspépet. Töltsük száraz, előmelegített üvegekbe, légmentesen zárjuk le és tartsuk száraz dunsztban egy órán át. (A zselatint tutti kihagyom, nem túlságosan vega, és fáj is tőle a hasam.)

Ez a terv. És talán még szárítok is bodzavirágot, teának, télire, megfázás ellen. Remélem lesz időm. Minden ezen a fránya időn múlik.

Most, hogy nekiálltam ennek a bejegyzésnek, kicsit utána olvasgattam a bodzának. Képzeljétek, a Harry Potter hetedik részében szereplő Pálcák Ura, minden idők leghatalmasabb varázspálcája is bodzából készült. Lehet azért, mert a bodzafa könnyen megmunkálható, az ágak belsejében jellegzetes, puha, szivacsszerű rész, a bodzabél húzódik végig. Ezt a szivacsos részt eltávolítva egyszerű, üreges botot kapunk, ami számos tárgy (bodzasíp, furulya, bodzapuska) készítéséhez kiváló. A bodza fűtőértéke elenyésző. Kizárólag bodzafából úgyszólván lehetetlen tüzet rakni, egészen szárazon is alig gyullad meg, csak izzik és hamuvá omlik össze. A magyar néphit szerint a bodzát nem szerencsés a ház mellé ültetni, mert akkor belecsap a villám. És azt is állítják az öregek, hogy a bodzabokor alatt nem jó elaludni, mert elvarázsolja az embert…

És mire jó a boda? A bodzateát meghűléses megbetegedések, hurut esetén, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A bogyókból készített savanyú lekvár kiváló hashajtó, vizelethajtó. Használják még vértisztításra, köhögéscsillapításra. A leveléből készült tea pedig reumás bántalmakra nagyszerű gyógyír, de lázcsillapításra is ajánlják.


3 megjegyzés:

  1. Léteznek növényi zselésítők: agar-agar vagy a Stabark nevű növényi zselésitő por, mindkettő használható lekvársűrítésre is.

    VálaszTörlés