- · Hagyma (sok)
- · Fokhagyma
- · Savanyú káposzta
- · Bab
- · Füstölt tofu (el is lehet hagyni, vagy aki él vele tehet bele bármilyen füstölt húst)
- · Majoranna, babérlevél, só, bors, pirospaprika, pirosarany, erőspista (vérmérséklet szerint)
2010. március 31., szerda
Savanyúkáposztás bableves
2010. március 24., szerda
Gyémántlakodalom

2010. március 15., hétfő
Fókuszban még mindig Madrid
Ugye amíg még friss az élmény, addig illik gyorsan papírra vetni, hogy hiteles legyen, mert ugye az idő mindent megszépít, de vannak dolgok, amiket nem kell tovább fényezni. Ez az utóbbi pár napom is ilyen volt, ha még nagyon csinosítgatnám a sztorit, el se hinnétek, hogy ilyen lehet.
A csütörtöki pár benyomást vázoltam úgy frissiben, most nem tudom, hogy van-e mit hozzátegyek, de próbálom a fonalat péntektől felvenni, csak hogy ne csapongjak az időben. Bár a sztori eleje is érdekes, van-e még aki nem tudja, hogy kerültem egyáltalán Madridba? Persze, a kommunikáció szakos barátnőmhöz, persze, mondtam. Na de azt nem, hogy 24 óra leforgása alatt eldöntődött a dolog. Uta megkérdezte (remélem azóta nem bánta meg), hogy van-e kedvem. Hát persze hogy van kedvem, és lehet, és mehetek, és mikor? Éjjel 1 óra felé történt meg ez a kérdésfelvetés, én akkor ezt extrém időpontnak gondoltam, most már tapasztalva a spanyol életvitelt, nem tűnik egyáltalán annak. Szóval a kérdés: jössz? A válasz: őőőő, nézzük mikor is… Ott hirtelenjében kiválasztottuk az időpontot, március 10-14… Másnap megbeszéltem a kollégákkal, azt mondták: elengednek mehetek, még akkor, délután lefoglaltam a jegyet, és éjfélkor hazaérkezvén átutaltam a repülőjegy árát.
Na de akkor jöjjön a péntek. Igen nehezen ébredtünk fel, és dél is elmúlt talán mire elindultunk. De mint mondtam ez itt normális. Az emberek éjjel élnek. Levi kérdezte tőlem, hogy vannak-e dugók. Mostmár tudom, hogy éjjel… a legnagyobb forgalom éjjel 1-kor volt. Meg hajnalban. Kicsit szokatlan, hogy a metró is éjjel fél 2ig jár. Ha már metró: mi aztán a BKV-val nem tudom hogy akarunk Európához felzárkózni, mert ahogy megtapasztaltam, csak az árainkkal sikerült. Itt Madridban egy vonaljegy 1 euró, és átszállhatsz vele, nem egyszer, akárhányszor. Ha 10 db jegyet egyszerre veszel meg, 9 eurót fizetsz. És ha jól emlékszem, 19 metróvonal van Madridban. Egyszer taxiztunk, az se a budapesti szint, bár a távolságot nem sikerült különösebben felmérjem, de úgy érzem olyan 4-5 km-re fizettünk 5,5 eurót, amit nem úsztunk volna meg ennyiből a magyar fővárosban. Ja, és ha már közlekedés: a körforgalomba behajtónak van elsőbbsége, és aki benn van a körforgalomban, annak kell elsőbbséget adni. Idiotizmus – szerintem. De ők tudják. A metró is a bal oldali sínpáron megy, és ha jól figyeltem meg, egyenrangú kereszteződésben balkézszabály van. Nem sajnáltam, hogy nem kell vezessek. Na de hogy azért ne legyen minden ennyire pozitiv: ha az ember szórakozni akar, beülni egy bárba, akkor kicsit mélyebben a zsebébe kell nyúlni. Bár ha azt vesszük, hogy ma egy kétszemélyes indiai menüért 22 eurót fizettünk, és abban az ital is benne volt, nem hiszem, hogy nagyon kétségbe kell esni. Bár lehet az is, hogy Uta tudja hová kell menni. És már megint nem a péntekről beszélek… Ejnye-ejnye.
Szóval nagy nehezen felkeltünk, és nekiindultunk a belváros számomra ismeretlen részeit megtekinteni. Igy kezdtük a Plaza Mayorral, ami elméletileg a Fő tér, ha jól emlékszem. Kicsit emlékeztetett a velencei hogy is hivjákra… na majd eszembe jut, tán Szent Márk tér… szóval arra… csak kicsit kisebb kiadásban. Innen betértünk egy autentikusnak is talán mondható piacra, a halárustól, a sajtoson, a péken, a borászon, méhészen át a zöldségesig minden volt. Az Élet volt, ami itt is megfogott… emberek békésen borozgatva eszegették a számomra borzalmas kagylóikat, beszélgettek, és szemmel láthatóan boldogok, megelégedettek voltak. Nálunk a piacon csirkefarhátat akciósan keresgető nyugdíjas néniken és a babakocsit toló rohanó kismamákon kívül egy két kéregető hajléktalant látni csak. Alapjában a pozitiv benyomás, hogy itt van idejük az embereknek élni, van idejük leülni, van idejük szórakozni, és gondolom van idejük dolgozni is, bár az éjszaka 3-kor járó kukásautókon dolgozókon és a vendéglátóiparon kívül nem tudom mit csinálnak az emberek, bár ha mélyebben belegondolok, itt is vannak iskolák-kórházak-hivatalok-bankok, stb...
Tájékoztatva lettünk a repülési magasságunkról, 11 ezer méter, 823 km/h, egész jól tippeltem meg idefelé jövet. Hiába, az évek, meg a tapasztalat.
Piac után bambulva a kirakatokat, egy kis vegyesboltban nagyon olcsó sajtot pillantottunk meg, nem tudom még milyen lesz, de spanyol, és 7 euró se volt kilója. Egy szép nagy fél gurigát vettem meg, másfél kiló, és többször átkoztam magam, de végcipeltem egész nap a városon, de remélem, hogy megérte. Majd kiderül. Ezután találtunk egy szimpatikus, turistáknak kifejlesztett boltot. Szerintem Utát halálra idegesitetettem azzal, hogy venni-venni-venni valamit. Vinni, vinni, hazavinni. Egy kis darabot, egy kis emléket, egy kis csipetet azoknak, akik nem lehetnek itt velem, akiket szeretek, akik fontosak. Nézegettük a pólókat. És találtunk egy nagyon-nagyon tetszőt. 8.90-be került, de túrtunk tovább, méretileg. Találván egy nagyobbat, megdöbbentünk, hogy arra 16 és fél van írva. Na akkor keressünk tovább, addigra már nagyon belelkesedtünk. Feltúrtuk az egész kollekciót, mire meglett a két ugyanolyan, árban is megfelelő darab. Majd a pénztárnál összenéztünk, hogy 7,50-nel üti be a csaj. Gondoltuk nem szólunk… Viszont nagy-nagy sikerélményünk volt, nagyon boldogok voltunk. Hiába, az élet apró örömei. A kis hűtőmágnesembe biza az a kép fog kerülni, ahol együtt örülünk a szép pólónknak. Na majd látjátok, de elmesélem: Madárka: nagyot pottyant a mezőn menekülő bikára. Nevezhetjük annak is, hogy „szarunk a bikaviadalra”, de szerintem az úgy általában „le van tojva minden” is jó mottó.
Eztán, a nagy vásárlásban megpihenve betértünk egy nevezzem cukrászdának? Nem is tudom mi volt, Chocolateria, igy hívják. Ide kávézni-kakaózni térnek be az emberek, nem tudom mi van még a kínálatban, mert mi a madridi chocolate con churros-t kóstolni jöttünk be. Ez egy adag nagyon sűrű forró csokiból áll és fánkszerű, hosszú rudacskákból. Jól lehet tunkolni, és nagyon update, de hát kit érdekel, ha már itt jár, különben is beiratkoztam egy reinkarnációs tanfolyamra, hisz egyszer élünk, neeeem….?
A megfelelő mennyiségű kalória elfogyasztása után mentünk megnézni a királyi palotát. Persze szigorúan csak kívülről. Egyrészt se időnk, se kedvünk, se pénzünk nem volt bemenni, de nem is baj. Kicsit (nagyon) elfáradva hazamentünk, maradék káposztát enni, pihenni egy kicsit, készülni az estére. Nagyjából ugyanott folytattuk, ahol elkezdtük, majdnem a királyi palota mellett található az a park, ahová szerettem volna elmenni, megnézni az egyiptomból ideáig elhozott Temple de dobod-ot, ami mellett egy feminista koncertbe cseppentünk, ahol is Uta találkozott a barátaival, kicsit beszélgettünk (beszélgettek), de nagyon hideg volt, így mi nekiindultunk.
Megtaláltuk Don Quijote és Sancho Panza (remélem jól irom őket) szobrát, persze Cervantesét is. Miután így kikulturálódtunk, a kedvemért bementünk egy tapas-bárba. Már az ajtóban tiltakoztam, de Uta szigorúan közölte, hogy „te akartad!”. Mit volt mit tenni, lapjával, élével beverekedtük magunkat. Ettünk egy kis kétes, bizonytalan eredetű tapas-t, ami azt hiszem konkrétan leforditva falat-ot jelent. Ezt ivászat mellé eszik itt a népek, általában valamilyen bikaviadalban hősi halált halt állat valamelyik füstölt csülkéből, krumpliból, kenyérből, ebből-abból áll. Ami nagyon nem volt szimpatikus, félretoltuk. Még élek, úgyhogy azt hiszem sikerrel jártunk. Eztán sétáltunk a nagyon hangulatos melegnegyedben. Ez arról ismerszik meg, hogy itt a sarkon nénik helyett bácsik állnak, van amikor ez látszik rajtuk, van amikor próbálják palástolni isten adta tulajdonságaikat. Egy csendes bárban fejeztük be az estét, nem tudom milyen koktéllal.
Szombat
Szombatra terveztük „vidéki” kiruccanásunkat. Azzal a leánnyal volt megbeszélve, hogy találkozunk, akivel előző este a feminista koncerten összefutottunk, ő ott lakik San Lorenzoban, és vállalta az idegenvezető szerepét. Nagyon korán, 11-kor sikerült is elindulni. A metrón nagyon feltűnő magyar csapattal futottunk össze. Nagyon be voltak öltözve, nagyon hangosak, nagyon jókedvűek voltak. Szóba is elegyedtünk velük, és kiderült, hogy ők a hires (szerintem hires) ExperiDAnce, és előadni vannak itt. Kaptunk szórólapot, és mondtuk, hogy elgondolkodunk rajta, hogy megyünk-e. Viccesnek éreztem, hogy itt vagyok Madridban, belecsöppenek egy társaságba a világ minden tájáról, magyar kaját főzünk nekik, túrórudival etetjük őket, és még a madridi szombat estém is magyar előadáson ülve fog eltelni. Nem éreztem cikinek, csak kicsit viccesnek. De aztán nem lett belőle semmi, elmentünk jegyet venni, de a legolcsóbb 26 eurós jegyet is nagyon soknak tartottuk, és nem éreztük úgy, hogy ha nagyon akarunk ne lenne módunk egyszer otthon ExperoiDance-re menni.
Szóval vidéki kirándulás: Moncloa metrómegálló. Itt van a buszpályaudvar, vagyis csak azt hittük itt van a buszMEGÁLLÓ, ahol fel kell szálljunk a 661-esre vagy a 664-esre. Találtunk is egy tájékoztató táblát, még le is fényképeztem, biztos, mai biztos, oda is mentünk a megállóhoz. Uta még beszélt is egy nővel hogy jó helyen vagyunk .De amikor már 1 órája ültünk ott, és egy darab busz nem jött, nem ment, pedig volt 4 buszmegálló, kb 15 járattal, akkor kezdett valami gyanús lenni. Igen türelmesek voltunk… talán túlságosan is. Mire kiderült, hogy a tábla amit mi néztünk az éjszakai járatokra vonatkozik, és napközben le kell menni a föld alá, mintha csak metróba mennél, és ott van a pályaudvar, csillivilli, mindenféle plazmatévés kijelzővel…. Háát, kicsit nyűgösek voltunk. És ugyebár még az is bosszantott, hogy a megállóban a nénje se mondta, hogy rossz helyen vagyunk, és Uta irt a barátnőnek, aki várt minket El Escorialban, és ő se mondta, hogy nem jó helyen vagytok (bár nagyon nem tudhatta hol vagyunk). Na mindegy. Ebből is látszik, hogy nem mindig kezdőké a szerencse. De a buszon végre meleg volt, és sütött a nap, és olyan békés volt minden, hogy én a magam részéről bele is aludtam ebbe a nyugalomba. Barátnő várt minket, San Lorenzoban helyenként 15 centi hó volt, a monostor hatalmas és gyönyörű, a lányok fáradtak és megviseltek. Cimszavakban ennyi.
Uta zöldséges-paradicsomos tésztával kápráztatott el, aztán ledőltünk kicsit, mert nagyon ki voltunk purcanva. Nem tudom hogy lehet az, hogy Uta szobájában 16 fok az átlaghőmérséklet, de annyi. Vagyis tudom: szerintem levegős a radiátora, de annyira be van rozsdásodva a szelep hogy nem mertem mélyebben belemenni a dologba, mert ha eltöröm, és kiömlik az összes víz a rendszerből, szóval inkább hagytam, és fagyoskodtunk. Szegénykém folyton fújja az orrát, nem csodálom hogy nem tud meggyógyulni, de már csak jön a jó idő. Drukkolok neki, hogy legyen vége fagyos hétköznapjainak. Szóval kis pihenést követően megint csak ott folytattuk, ahol napközben abbahagytuk: elmetróztunk Moncloa-hoz, és beültünk egy bárba, ültünk volna, ha lett volna hely… beálltunk egy bárba, ahol a plafonból folyik a tej a tipikus (?) madridi koktélhoz: leche de panthera, az hiszem párductejként fordítható, talán rum van benne, és még valami alkohol. Igen finom, de tényleg, és alattomos. Olyan, mintha valami kis édes-mézes tejcit iszogatnál, közben meg fejbekólint, ha nem vigyázol. Ezután estisétáltunk a Grand vián, és beültünk egy szerintem talán iráni, vagy a jóég tudja milyen nemzetiségű bárba, Uta már csak teázott, én pedig ittam egy Sangriát, azt nem akartam kihagyni. 2 felé ért véget ez a nap is.
Vasárnap
Vasárnapra be volt tervezve bábszínház. Uta reménybeli álmai pasija (aki pont úgy néz ki mint Laár András) szóval ő hívott minket. De én nem hallottam órát csörögni, Uta pedig nem ébresztett fel időben, így akkor indultunk el, amikor már a belvárosban kellett volna legyünk, és Uta úgy döntött nem kockáztatjuk meg, hogy megtaláljuk-e Josét, hanem egyenesen mentünk a Rastro-ra. Gondoltam én, hogy piac, piac… De hogy ekkora? És hogy ennyi minden van? És hogy ilyen tömeg van? De hogy ilyen hangulata is van? Nem, nem gondoltam. De ha bárki Madridba készül, ne hagyja ki semmiképpen, vasárnap délelőtt szánjon rá legalább két órát, élvezze az olcsó kinaitól a bőrdíszművesen, az indiain és az ószeresen keresztül a piac hangulatát. Ha megfáradt, térjen be egy sörre egy bárba, egyen hozzá egy tapast, és ha nem férne be a „kocsmába” üljön ki elé, a földre, törökülésbe, ahogy ott azt minden fiatal teszi. Ha kincsekre nem is lelsz, de a hangulatát érezd át.
Mi a piacolás után egy indiai étterembe csücsültünk be, amolyan búcsúebédelni. Fura volt, hogy bár indiai, de semmi sem csíp. Uta elmesélte, hogy a spanyolok nem birják a csípőset, ki hitte volna. Mindig érik az embert meglepetések.
Összepakoltunk, bőröndöltünk, mérlegeltünk. Kipakoltunk, újra mérlegeltünk. Nem mertem a két üveg bort… aztán persze sikerült ahhoz a kapuhoz menni chekingelni, ahol a mérleg 6,5 kg-ot mutatott, pedig biztos, hogy több volt. De rémképeim között ott szerepelt, hogy ki kell rámoljam a cuccom felét, vagy 3 deka miatt túlsúyt kell fizessek. De hát igy jár aki túlparázza a dolgokat. Azért a duty freeben még vettem egy üveg Sangriát, egy üveg Malagát, mert ha emlékeim nem csalnak meg, akkor az spanyol és édes, és egy üveg rumot is, hátha kedvem lesz csinálni leche de pantherát… Tej van otthon is, remélem receptet is találok.
2010. március 12., péntek
Csütörtök, fél 2-től hajnali 4-ig
Elsétáltunk a Puerta del Solra, mely egykor a település keleti bejáratát képezte, ma a belváros, szinte mint nálunk a Vörösmarty tér. Itt található az eperfáról csemegéző medve szobra, mely Madrid szimbóluma, spanyolul: El Oso y El Madrono. A tér déli részén elhelyezett emléktábla az ugynevezett nulla kilémetrkő, innen mérik az országuti távolságokat. Hazafelé bevásároltunk, hihetetlen, hogy ugyanaz a brie, ami otthon a lidliben 600 ft, itt egy euró. Nagyon ciki, de viszek haza kettőt, nem birtam megállni. És mit csinál a magyar? Cirka 15 kiló motyóval még várostnéz :) Jelen esetben ugyan útba esett, az Atocha pályaudvar pálmafákkal beültett teknősbékákkal tarkitott kis oázisa, nagyon romantikus :) Legalább megpihentünk a nagy cipekedésben. Mert bolt az a közelben egy szál sincs. Még drága se, nemhogy olcsó.

- balról Roberto, guatemalai
- Marisa, kinai, de Californiában is élt
- José, venezuelai
- Nacho, madridi


Séta a Retiróban

2010. március 11., csütörtök
A felhők fölött – istenről, hitről, közösségről, múltról
Igazán furcsa érzés igy tízezer méter magasságban véggondolnom, hogyan is találtam meg „újra” istent. Itt igazán közel érzem magam hozzá, igazán érzem, hogy a kezeiben vagyok, igazán hiszem, hogy VAN. Mint mikor megmászok egy hegyet, bár ott legyőzöm saját határaim is.
Kezdem talán az elején: 13 éves voltam, amikor rádöbbentem, van olyan, hogy hittanóra, van olyan, hogy mise, és megkérdeztem anyukámat, hogy járhatok-e. Ők sose tagadták istent, de nem vagyunk az a „templombajárós” fajta. Semmi akadályát nem látták, igy talán életem első önálló lépése volt, hogy beiratkoztam a templomba hittanórára. Talán, ha nem Sara néni a tanár, nem is jártam volna sokat, de egész lénye, személyisége, a gyerekek iránti tisztelete és szeretete (bár neki sose lehetett) ott tartott. Elsőáldoztam, 13 évesen, már 180 centi magasan, marha röhejesen a fehér ruhámban, a több, alig egy méteres alsótagozatos iskolás gyerek között. De nem bántam, sőt, büszke voltam magamra J Aztán elkezdtem ministrálni, majd közeledett az elsőáldozás. Az első kétely bennem akkor merült fel, amikor alig 14 évesen meg kellett gyónjam a bűneim. És nem értettem az egészet, hogy milyen bűneim vannak nekem… Eljárok iskolába, probálok jó testvér és jó gyerek lenni, és persze azóta is bennem van ez a majd mindenkinek való megfelelési kényszer, ami tudom hogy nem jó, de ezt ott akkor még inkább úgy éreztem, hogy sujkolják belém. Ettől függetlenül gyóntam valamit, és megelsőáldoztattak. Eljártam minden szombaton hittanra, és minden vasárnap templomba, mignem egyszercsak a miséről kijövet azt láttam, hogy a férfi nép vonul be a kocsmába, és hangosan üvöltöznek. Ekkor merült fel bennem először, hogy milyen álszentek az emberek, és miféle rendszer az, ahol 10 miatyánkkal feloldozzák büneik alól még az anyagyilkost is? Miféle rendszer az, ahol engem azért elkárhoztatnak, ha nem megyek misére, ha nem fizetem az egyházi adót, stb. Szép lassan felhagytam a templomba járással, ugy fogalmaznék, hogy elment tőle a kedvem. Ugy éreztem, hogy anyukámnak van igaza, nem attól jó ember valaki, ha ott van minden vasárnap.
Eltelt pár év, talán már 18 is lehettem, akkoriban kezdődtek otthon a feszültségek, amikor apukám elkezdett először az ufók felé fordulni, na nem úgy fizikailag, hanem érdeklődésileg, és nem volt annyira intelligens, hogy rájöjjön: anyukámat, az örök materialistát nem lehet meggyőzni. Addig-addig ment a feszültség köztük, mignem külön mentek. Apukám egyre többet olvasott ezoterikus témában, és azt nem tudom, hogy hogyan, de rátalált a Táltos iskolára. Én már akkor mentem el vele, amikor kijárta az I-II-t, sőt, talán a III-IV-et is, és még talán a Mágiát is. Újra végigjárta velem, és nagyon élveztem. Kb. 20 éves lehettem, és én is elkezdtem afféle spirituális szárnypróbálgatásaimat. Sose istentől fordultam el, de úgy éreztem a katolikus hitben nem fogom megtalálni. A táltos iskolát közel éreztem magamhoz, bár vonzódom az idegen kultúrák iránt, mégis azt hiszem, hogy magyar embernek magyarul és magyar őseink nyomdokain kell megtalálni a hitüket, a boldogulásukat, biztos, hogy nem véletlenül születtünk erre a földre (mondom ezt most tízezer méter magasan). Szóval kijártam én is a táltos iskolát, egészen a mágiáig. Bár nem mondhatnám, hogy gyakorlati hasznát is vettem az életben, nagyon ritkán méricskéztem vizereket, és szinte sose gyógyitottam senkit, talán nem is ez a dolgom (hogy mi az, azt még mindig nem tudom). Ami miatt leginkább hálás vagyok az iskolának, a kapcsolatok, a barátságok, a más emberek tapasztalatai, amikből szintén sokat tanultam. Talán sorsforditónak is nevezhetem a napfogyatkozást, amikor családostul, barátostul lementünk Hőgyészre, és a két napból két hét lett, és bepillantottam egy kicsit a cserépkályhakészités rejtelmeibe, és igazán a szivembe zártam a Toldi családot. Ők is bizonyitékai nekem arra nézvést, hogy nem most vagyunk itt először, és nem is utoljára. Valahogy az első 10 percben éreztem csak vendégnek magam náluk, és valahol hátul, a tarkómban motoszkált a gondolat, hogy nekem ez az egész olyan „ismerős”. Mint amikor nagyon-nagyon régi barátot ölelsz magadhoz, nem tudom érted-érzed-e mire gondolok. Előfordult már olyan is velem, hogy bár nem bántottak meg, mégis valami „zsigerből jövő” gyűlöletet éreztem valaki iránt. Úgy gondolom, az ilyen érzések, akár pozitiv, akár negativ arra utalhatnak, hogy körforgásban van a lelkünk. Ezért hiszem azt, hogy lehet valakinek nagyon könnyű és nagyon szerencsés élete most, míg lehet valaki nagyon „nyomorult” is. Ha mindenki tiszta lappal indulna, baromi igazságtalan lenne, hogy az egyik duskál a földi jóban, a másiknak pedig még egy ágya sincs, ahol lehajthassa a fejét. És ha csak megnézzük a természetet: minden körforgásban van. Az eső, a fák levelei, hát miért éppen mi maradnánk ebből ki?
Isten. Kovács András ezt úgy fogalmazta meg, úgy tette helyre bennem ezt a fogalmat, hogy képzeljem el a tengert, vegyek ki belőle egy cseppet. Az a csepp a tenger, és én pont egy ilyen csepp vagyok istenből. Igazság szerint akkor érzem igazán közel magamhoz istent, amikor fizikai korlátaimat legyőzve felérek egy hegycsucsra. Mire fellihegek, fáj az összes izmom, dobog a szivem, le vagyok izzadva, de kiülök egy szikla szélére, kitárom a szivem és a lelkem, és boldog vagyok. Ott nem zavar senki, ott csak ketten vagyunk, és a csiripelő madarak, a napsütés, a szél, de akár a szemerkélő eső is.
Kell-e az embernek eljárni templomba? Iskolába? Gyülekezetbe? Hegyre? Tengerpartra? Szinházba? Vagy elég, ha otthon leül a legkényelmesebb foteljébe, gyujt egy gyertyát, és nem gondol másra. Szerintem embere válogatja. Nagyanyáink nem meditálnak otthon, ők még elmennek a templomba, talán mert „igy szoták meg”? Hagyománytisztelet? Vagy lehet falun még él olyan, hogy félnek, nehogy a szájukra vegyék őket a falu népei? Nem tudom. Én a hegyen találtam meg az istent, és otthon a fotelban. Lehet szerencsés vagyok, mert TUDOM, hogy van. Honnan? Fogalmam sincs. De minden idegszálammal ugy érzem, nem lehet, hogy ne legyen. Kell egy égi porondmester, aki irányitja a dolgokat ezen a föld nevü cirkuszon. De nem hinném, hogy ő egy haragvó isten lenne, aki büntet minket, ha nem tesszük a dolgunkat úgy, ahogy ő „parancsolta”. Sőt, egyáltalán nem hiszem, hogy haragvó isten lenne. Miért haragudna? Hát hisz ő annál sokkal bölcsebb, és ha igaz, amit mondanak, ő adott nekünk szabad akaratot. Ha pedig úgy tehetünk, ahogy gondoljuk, tudván mindennek a következményét, mi a szöszért kéne neki haragudni? A táltos iskolában megtanultam, hogy bármit teszek, jót vagy rosszat, én viselem a következményeit, és azt már csak én gondolom, hogy 10 miatyánkkal nincs feloldozás, igaz bűnbánat nélkül nincs kegyelem, és azt is hiszem, hogy az elkövetetett hiábákat el nem követettekké nem lehet tenni, de sok-sok jóval cselekedettel lehet enyhiteni a sebeket.
Keresgélés… Útkeresés… Kb. 25 éves koromig bújtam a mindenféle ezoterikus-sprituális tanokat, jártam Reikizni, bár odáig sose jutottam el, hogy tökélyre fejlesszem ezt a tudományt. Magamon még mindig használom, bár nem nevezném reikinek, nem is nevezném semminek. Ha valami fáj, odateszem a kezem, és kérem a jóistent, segitsen, és általában szokott is müködni. A sok-sok spirituális masszából egyszercsak elegem lett. Azt éreztem hogy mind majdnem egyről beszél. Van egy jó kis történet, nem biztos, hogy pontosan tudom idézni, de arról szól, hogy nyolc bölcsnek bekötik a szemét, és odavezetik őket egy elefánthoz. Ők nem tudják, hogy elefántot látnak, és ki kell tapintaniuk mi lehet az. Az egyik a lábát fogja, és arról állapitja meg a maga véleményét, a másik a farkát, a harmadik a fülét és igy tovább. Mindenki csak egy kis szeletet érzékel az egészből. A sok-sok olvasgatás után éreztem én igy, hogy hát ugyanarról az „elefántról” van itt szó, hát miért nem látjuk végre az egészet? Biztos ennek is eljön majd az ideje - egyszer, remélem még megélem. Lehet, hogy gyarló emberi mivoltunknak még sok lenne az egész – együtt. Lehet ezért nem láthatjuk, bár érzem néha, hogy kezd összeállni lassan valamiféle kép.
Múlt-jelen-jövő… Megszülettünk – élünk – meghalunk. Ez ugye ami jelen világunkban biztos. Honnan jöttünk? Miért pont oda születtünk? MI lesz ha meghalunk? Reinkarnációs (?) nemnem, regressziós (nem mindegy) hipnózissal annó a táltos iskolában visszamentünk előző életeinkbe. Nagyon emlékszem erre. Élmény volt. Ültem a teremben, ment a klima, egész végig fáztam, majd lefagyott a bokám. Azt már nem tudom, hogy András számolt-e, arra viszont emlékszem, hogy én úgy láttam magam, hogy állok a sivatagban (talán a piramisoknál, de ez már nem rémlik erősen), fehér lepel van rajtam, kitárom a karom, és nézek a napba. És senki sincs körülöttem, csak én, a szélben hullámzó ruhám és a napsütés. És irtó meleg van. Forró a homok, és én ott állok (hogy miért azt nem tudom). És amikor visszajöttünk a hipnózisból, fizikailag le voltam izzadva, ott az agyonklimatizált helyiségben, ahol előtte majd megfagytam, ömlött rólam a víz, és vörös volt az arcom. Kicsit félelmetes volt, és igazán ma se értem a jelentőségét. Egy biztos, megerősitett abban a hitemben, hogy nem először vagyok ezen a Föld nevű bolygón. És nem is utoljára. J És igyekszem most úgy élni a mindennapjaim, hogy a következő életem se legyen rosszabb a mostaninál, igyekszem nem elkövetni vétkeket. Vétkek… furcsa ez, mi a vétek, mi a hiba, ki itéli meg? Erről is a táltos iskolában tanult példázat jut eszembe. MI az ami jó? Lehet erre sem emlékszem teljesen jól, Cilike kérlek javits ki. Tehát mi is az, ami jó és mi a rossz. A jó szűrője: ha jó a családomnak, jó környezetemnek, jó az országomnak, akkor helyes úton járok. Persze rögtön felmerül bennem most itt ebben az ültő helyemben a kérdés: de ha jó a családomnak, akkor biztos, hogy nekem is jó? Na inkább nem bonyolódom ebbe belel tovább. De ott tartottam, hogy mult-jelen-jövő. Élj úgy a MÁBAN, hogy a JÖVŐBEN örömmel gondolj a MÚLT-adra. Minden bizonnyal fontos megragadni a JELEN-t. De nem hiszem, hogy az embernek ne kéne gondolnia a jövőre, ha nem tervezel előre, ha nincsenek elérhető vágyaid, akkor régen rossz neked. Én úgy gondolom, hogy igenis ki kell tűzni célokat, nem elérhetetleneket, nem olyanokat, hogy repülőgépet akarok vezetni, sajátot (apukám)… mert abba belekeseredik az ember szerintem, ha csupa olyan céljai vannak, amiket csak nagyon nagyon nehezen,vagy sehogy se tud megteremteni magának. Vagy nagy-nagy hitének kell lenni? Az is lehet, hogy elég, hisz „kérj és megadatik”, „Merj nagyot álmodni”, stb. Én mégis úgy gondolom, sokkal boldogabb vagyok, ha olyan célom van, amit látom, hogy x-év munkával, x-szerencsével el tudok érni.
Imádság… Az első, amit nagymamámtól tanultam, picike kislányként:
„Én istenem, jó istenem. Lecsukódik már a szemem. De a tiéd nyitva Atyám, amig alszom, vigyázz reám. Vigyázz kedves családomra….” Innen nem emlékszem, de majd rákeresek a neten (Vigyázz az én szüleimre, és az én jó testvéremre, mire a nap újra felkel, csókolhassuk egymást reggel.), mert már engem is érdekel a folytatás J Ezt minden este, amikor náluk aludtam, hangosan elmondtuk, mivel ő csipőficamos volt, azt mondta, neki felmentése van térdelésből, és különben is, a jóisten úgy is hallja, ha betakarózva, behunyt szemmel az ágyból szólunk hozzá. (Na lehet, hogy már itt bomlasztották bennem a hithű katolikust, pár évesen???) Mostanában én inkább csak hálát adok, hálás vagyok, nincs mit kérjek, mindenem megvan (majdnem). De nem felejtem el megköszönni J Hisz ha nekem is jól esik, hát az öregnek ott fenn már miért ne esne jól? Szerintem többen kérnek tőle, mint köszönnek neki. Szerintem a mai világban kérnek az emberek, sőt, követelnek, sőt, azt gondolják nekik alanyi jogon jár sokminden, és amikor megkapják, még többet akarnak, és nem tudnak örülni annak, amilyük van, és valahol itt a hiba ezen a Földön. A kisujjamat nyujtom, de az egész karom kell. Én örülök a jóisten kisujjának, remélem még sokáig nyujta felém. Ha már nagymamám eszembe jutott, van egy másik kedvenc versem is tőle:
„Kiket szeretsz, s akik szeretnek,
ha bántanak, ha megsebeznek,
ne haragudj rájuk sokáig.
De öntsd ki szived, ha letörléd
A fájdalom kicsordult könnyét,
Bocsáss meg! - Hidd enyhedre válik.
Ennek a folytatására is rá kell keressek.
Elmesélek még egy történetet, végülis ez is kapcsolódik a táltos egyházhoz. 3 éve annak, hogy megismertem Leventémet. Elég hamar, pár nap után úgy gondolta, hogy bemutat otthon anyukájának. Kicsit izgultam, sok mulik az első benyomáson, és ugyebár nagyon sok rossz anyós-történetet ismer az ember. Megérkeztem hozzájuk, anyukája még nem volt otthon. Akkor jártam először náluk, és amikor bementünk anyukája szobájába, az első dolog szinte ami kibökte a szemem az asztalon: az én legkedvesebb barátnőmnek az a fura, sokszög alakú könyve… Kérdeztem Leventét, te, anyudnak ez honnan van??? Ezt az éééééééén barátnőm irta. Mondta, hogy nem tudja. Megjött a mosolygós-kedves anyukája, és mikor túl voltunk a formaságokon rákérdeztem a könyvre, hogy honnan van? Hogy tetszik, stb… Átszellemült arccal mondta, hogy „véletlenül” találta egy könyvesboltban, és annyira tetszik neki, és nem találja a szerzőt se, a kiadót se, és már nincs több a boltban, pedig vett még hármat, és még kéne neki, mert osztja szét a táltos iskolában. Szóval örökké hálás leszek ezért a könyvért az én barátnőmnek, mert biztos vagyok benne, hogy ez a közös mult, ez a kapocs is hozzájárult ahhoz, hogy rácáfolok az összes anyósviccre, és hálás vagyok a jóistennek, mert olyan, mintha két anyukám lenne.
Még egy kis táltos iskola: szóval a papok hiteltelenné váltak, amikor rájöttem, hogy nem szentek, és a cölibátust a legkevesebbje tartja be, és értelmetlen hülyeségnek is tartom, sőt, káros hülyeségnek. Nagyon-nagyon kevés olyan „szent” ember van, aki képes urrá lenni (?) ez a jó szó? Szóval képes kordában tartani? Ez se biztos hogy igy helyes, de talán érzékelteti amire gondolok, szóval képes a helyére tenni az ösztöneit. Mert akárki akármit mond, én úgy gondolom, hogy bár nem vagyunk állatok, de igenis arra vagyunk teremtve hogy sokasodjunk, még annó a jóisten is ezt mondta, tehát nem is értem én a kaotikus (nem irtam el) egyház miért gondolja úgy, hogy rácáfolnak a legfőbb vezetőjük parancsára, és ők már csak azért sem? Ja, mert akkor öröklődnie kéne az egyházi vagyonnak, mi lenne a vatikánnal, szegényebbek lennének? Jaj, de ne menjünk el az anyagiakba… Na szóval az én hitem a táltos iskolában akkor rengett meg, amikor Kovács András hátat forditott a családjának. Még csak nem is ezzel volt a bajom. Mert kezdjen bárki új életet, de ne úgy, hogy tönkreteszi azokat az embereket, akiket hosszú éveken keresztül maga mellett tudott, akire azt mondta FELEségem. Nem voltam ott, nem tudom hogy zajlottak a dolgok, nem tudom ki kit jelentett fel, nem is ez számit. Lehet, hogy mert nő vagyok, és reménybeli anyuka érzem úgy, hogy Kovács András nagyon-nagyon nem úgy tette a dolgait, ahogy azt tanitotta. Nem tudom. De biztos vagyok benne, hogy lehetett volna másként is, kevesebb bántással, kevesebb fájdalommal intézni a dolgaikat. Nem itélkezem felettük, biztos, hogy nem volt könnyű egyiknek sem, mégis bennem András felé, mint hiteles személy felé itt tört meg valami. Ettől persze ő még továbbra is lehet jó vezető, de engem azt hiszem már nem fog vezetni sehová.
Mostanában érzem azt, hogy nincs is szükségem vezetőre. Szükségem van a saját józan eszemre, és szükségem van az ŐSZINTE barátaimra, azokra, akik megmondják a szemembe ha hülye vagyok, még akkor is, ha tudják, hogy ezzel megbántanak. Nem sok ilyen van, de őértük is hálás vagyok. Nézegetem a könyvesboltok polcait, hihetetlen mennyiségű irányzat, az ember győzzön nem eltévedni a boldogulást mutató könyvek labirintusában.
Eszembe jutott még egy barátnőm. Tünemény, de mégse találja se saját magát, se a boldogságát. Miért? Hisz Istenben, jár templomban, becsületes, szorgalmas, okos, szép. Egyetlen dolog hiányzik belőle: a virtus. És bár hisz Istenben, én mégis úgy gondolom, hogy nem tudja rábizni az életét. Keresgél, jósoltat, a jövőjét fürkészi, közben a jelenje sehol sincs. Ő az, aki ott áll az ugródeszka szélén, százak állják körbe, biztatják, bátoritják, hogy ugorjon, de nem mer. És aztán addig-addig áll ott, mígnem egyedül marad, és a medencéből elpárolog a víz is… És akkor ugrik, és nagyot is koppan… és aztán nem érti a miértet. Tehát nem elég hinni, jól is kell hinni. Sőt, tudni kell, biztosnak kell lenni benne, mint ahogy abban is biztosak vagyunk, hogy reggel felkel a nap. Ugye ezt nem kérdőjelezi meg senki?
Elmélkedésemet hitről, egyházról, vallásról Cilike szakdolgozatához itt 1000 méter magasan azt hiszem ezennel befejezem. Talán jobb, ha nem olvasom vissza, igyekeztem csapongó gondolataimat, ahogy jöttek leirni, bár most csak arra tudok gondolni hogy szomjas vagyok, és micsoda egy rabló banda az, aki 2,5 eurót kér el fél liter ásványvizért… De kibirom. Juszt se veszek, nehogymár… (kos vagyok, makacs, és ha a fejembe vettem, hogy ilyen drágáért nem kell, akkor ha rosszul leszek, se fogok venni, én marha) Még jó, hogy hoztam savanyucukrot… a gundel féle házipálesznek nem esek neki, nem hiszem, hogy oltaná a szomjam, a dutyfree-ben pedig nem volt másféle folyadék, de vicces, hogy alig 3x-osába kerül ez a jó kis nedü, mint az ásványviz… az is igaz, hogy ezt nem kellett olyan mélyről felhozni. J
2 órája vagyok a repülőn, vajon sok van még?
Kinéztem az ablakon: hatalmas hegyek, hófödte csúcsok, ahogy rásüt a gerincre a nap, aranylóan világit. Akkorát dobbant a szivem – nagyot. Gyönyörű. Annyira sokszinű ez a Föld, nem tudok betelni a természettel. Nagyon fantáziadús ez a mi Istenünk, jókedvében lehetett, mikor alkotott minket. Ha itt lennél tesóm, most tudnám hol vagyunk, milyen magasan és mennyivel repülünk. De nem ezért hiányzol. Remélem már a Pireneusokat láttam, akkor már nem vagyunk nagyon messze.