
2010. május 31., hétfő
Megint egy hétfő....

2010. május 29., szombat
Szeged: fesztivál, vásár, koncert, sör-bor-pálinka... és persze napsütés
Aztán ami még kellemesebbé tette a szegedi készülődést, ami már olyan, mint i-n a pont: Uta barátnőm hazajött Madridból egy hétre. Nélküle nekem Szeged nem Szeged, mint ahogy a kávé nem kávé tej nélkül. És még ha keveset is találkoztunk, jó volt tudni, érezni, hogy van valaki, aki vár ránk. Aki asztalt foglal a kedvenc vega éttermembe, és aki mosolyogva üdvözli messze földről érkezett barátnőjét (bár az is lehet, hogy a Madridból hazahozott, és most kézbesített kabátjának örült annyira?). Érdekes mód, csak én vagyok az Agnitól elájulva, de ahhoz ragaszkodom, hogy egy évben egyszer, ha Szegeden vagyunk, nem ülök be máshová, és punktum.
Na de még a kaja előtt elfoglaltuk szállásunkat, a Dóm tértől kb. 500 méterre található kollégiumban (egyetlen, vagyis kettő jó tulajdonsággal bír a hely: olcsó és közel a belváros).
Ebéd után a Szécsényi tér felé vettük az irányt két célból: fagyizni, és borfesztiválozni. A kedvenc, Kisvirág cukrászdám be volt zárva, ezért egy sarokkal arrébb mentünk be, egy elég zsúfolt cukrászdába, de amikor végre sorra kerültünk, és megkaptuk az a fagyijainkat, rájöttünk miért van akkora tömeg: isteni finom fagyit kaptunk, hatalmas gombócokat, pesti viszonylathoz képest nagyon olcsón, 140 magyar forintért. Fagyizás után nekiindultunk a borfesztivál bódéinak, de pálinkázás lett belőle.
- „Sajtójegyünket hol tudjuk átvenni, nem tudjátok?”
A válasz:
- „Hát ott elől, annál a kapunál, (majd nagyon halkan) …vagy fogalmam sincs.”
Elindultunk hát ahhoz a kapuhoz, és mikor már majdnem ott voltunk, szintén feltettük a kérdést, egy szintén helyi erőnek:
- „Sajtójegyünket hol tudjuk átvenni, nem tudod véletlenül?”
- „Ott, annál a bódénál (majd nagyon halkan) …vagy halvány gőzöm sincs.”
- „Sajtójegyünket itt tudjuk átvenni?”
- „Nem, fogalmam sincs, pillanat, várjatok.”
Csaj elszalad, visszajön egy másikkal. Akinek hasonlóképpen talán arról sem volt fogalma, hogy melyik bolygón vagyunk, de ő legalább már annyira képben volt, hogy szólt annak a hölgynek, akivel Barbi beszélt, és aki tudta, hogy mit akarunk, bár igencsak meg volt lepve, hogy mit keresünk mi ott fél 5-kor, amikor az interjúzásoknak vége volt, de Barbi ügyesen kivágta valahogy magát… nem hiába, újságíró. Aztán be kellett menjünk a csajszival, át a kordonokon, huszonhat biztonsági őrön, át a Dóm téren, és elhangzott egy olyan mondat is, hogy nincs már több vip-jegy nyomtatva. Na mondom szép lesz… De nem estem kétségbe. Kicsit aszaltak minket a napon, emberek telefonáltak jobbra-balra, majd egy olyan 10 perc leforgása alatt megjöttek a mi jó kis vip-jegyeink. Hogy én jegynek még nem örültem ennyire, az is biztos.
Aztán a nagy-nagy örömre való tekintettel, a pálinkás jó hangulatunkba, valahogy ügyesen bekeveredtünk egy park szerű valamibe (ennek később annyi haszna volt, hogy a tojjjtojjj vécé adta lehetőséggel nem kellett élnünk), de ott délután voltak bizonytalan pillanatok, hogy vajon nem-e (de igen), tiltott területen járunk. Mikor kiértünk egy sorompóhoz jöttünk rá, hogy kórházban jártunk.
Visszamentünk a szállásra, egyrészt kipakolni a kocsiból, másrészt átvenni a „fellépő” ruháinkat. De még elhatároztuk, hogy visszamegyünk borfesztiválozni, amiből aztán nem lett semmi, mert elakadtunk menet közben a kürtőskalácsosnál, és a káposztásrétesesnél.

Majd lesétáltunk a Tisza-partra, megállapítottuk, hogy szépen árad, ücsörögtünk egy sort, és úgy gondoltuk azért lassan neki kéne állni felkeresni a koncert helyszinét, ne maradjunk le nagyon.
Nagyon nem maradtunk le, csak épp a teljes Magna Cum Laudéról, amit én nem sajnáltam, Levi kicsit. Tizenpár percet vártunk, és elkezdődött a Tankcsapda. Az est fénypontja. Ami nekem furcsa volt, hogy még világos volt, annyira nem passzolt a napsütés a rockkoncerthez… de ettől eltekintve szerintem hoztuk a szokásos formánkat, Barbi legalábbis mindenképpen, én talán egy kicsit szolidabban, hogy ott állt mögöttem Levente…
Még kimentünk a borfesztre. Azt a tömeget, el se tudjátok képzelni mi volt ott. Nekem sok(k) volt, én nem szeretem, amikor igy egymás hegyén hátán kell jól érezzem magam. Beszéltünk Utával, próbált támpontokat adni, hogy merre van, és mondta, hogy már nincs sokáig, mert reggel korán kell induljon. Mondtam, hogy megyünk, megkeressük, csak egy búcsúpuszi erejéig. Ez a keresés kb. olyan, mint azt a bizonyos tűt megtalálni a szénakazalban. És ott kezdődött a probléma, hogy félre lettünk tájékoztatva, Uta azt mondta keressük a tornyot a jobb oldalon… hát torony jobb oldalon sehol sem volt, bolyongtunk a nagy tömegben, nem találtuk. Az én két hűséges társam meg csak jött utánam, fáradtan, nyűgösen, és bár nem szóltak egy szót sem, érezhető volt, hogy nagyon elegük van… Én még szívesen megittam volna egy pár pohár bort, de nem nagyon volt Barbinak már kedve hozzá, így aztán egy helyen (talán valami badacsonyi lehetett, igen, Rózsakő fantázianévre hallgatott. Elmesélte az ember, hogy a Badacsony-hegyre felvezető út mentén található a Rózsakőnek nevezett bazalttömb. A legenda szerint, ha két fiatal ráül, még abban az évben eljegyzik egymást. Én meg mondtam neki, hogy valóban, jártam ott, és a kő nem hozta meg a hozzá fűzött reményeket, de a bor finom.) egy decit azért vettem, míg Utát kerestük, gondoltam elnyalogatom. A nagy-nagy tömegben végül nem találtuk meg egymást, de megbeszéltük, hogy a délutáni fagyizás helyszínénél találkozunk, így is lett, félútig együtt mentünk, beszélgettünk, megölelgettük egymást, és bár könnyes búcsút nem ejtettünk, de elköszöntünk egymástól.
Olyan éjjel 2 felé járhatott az idő, mire ágyba keveredtünk.
Reggel 9kor már startra készen voltunk, és eldöntöttük, hogy a tegnap már jól bevált cukrászdában fogunk kávézni és valami szolid reggelit magunkhoz venni.
2010. május 25., kedd
Az angyalok tisztásán jártunk
Amikor az erdőre kimégy, figyelve lépj, és lábujjhegyen. Mihelyt a fák alá belépsz, és felrebben előtted az első rigó: akkor már tudnod kell, hogy az erdő észrevett. Ha megállsz egy pillanatra, hallani fogod a szellőt, ahogy a fák között tovaoson. Te már tudod, hogy ezt a szellőt az angyal rázta elő, köpenye ráncaiból. Ha jól figyelsz, a manókat is hallhatod: surrannak, matatnak itt-ott a sűrűben. Sok dolguk van, igyekezniök kell.
A virágokat is láthatod majd, és minden virág kelyhéből egy tündérke les reád. Figyelik, hogy rontó-ember vagy-e? Azoktól félnek.
De te látó-ember leszel, és a tündérek ezt hamar felismerik. Kiülnek a virágok szirmaira, és kedvesen reád kacagnak. De akkor már a patakot is meghallod, ahogy neked mesél, csodálatos meséket az erdőről. …
Haladj bátran, egyre mélyebben az erdők közé. A fák alatt, itt-ott még láthatod a harmatot, ahogy megcsillan a fűszálak hegyén. Jusson eszedbe, hogy angyalok könnye az. Angyaloké, akik sokat sírnak még ma is, mert annyi sok embernek marad zárva a szíve a szép előtt.
De miattad nem sírnak már. Mosolyognak, amikor jönni látnak. Mosolyognak a fák is. A virágok legszebb ruháikat öltik magukra, és megdobálnak láthatatlan puha-illat-labdáikkal. Minden olyan szép, puha és illatos körülötted, minden olyan tiszta és barátságos. Csak haladsz az erdőn át, és arra gondolsz, hogy szép. A virágok, ahogy nyílnak. A fák, ahogy egymás közt suttogva beszélgetnek. A forrás, ahogy csobog, csillog, mesél. A madarak, ahogy dalolva, fütyörészve, csivitelve szökdösnek ágról ágra. A mókusok, nyulacskák, minden. Csak haladsz csöndesen, gyönyörködve, céltalanul, s egyszerre csak kilépsz az Angyalok Tisztására.
Nem is tudod, hogy ez az, mivel az angyalokat nem láthatja a szemed. Csak annyit látsz, csak annyit érzel, hogy csodálatosan szép. És megállsz. És abban a pillanatban megnyílik a szíved, és az angyalok észrevétlenül melléd lépnek, egyenként, lábujjhegyen, és belerakják kincseiket a szívedbe.
A legnagyobb kincseket, amiket ember számára megteremtett az Isten. A jóságot, a szeretetet és a békességet.
Te minderről semmit sem tudsz akkor. Csak annyit hallasz, hogy a madarak nagyon szépen énekelnek körülötted és a patak nagyon szépen mesél. Csak annyit látsz, hogy nagyon szép az erdő. A fák, a virágok, a fű, a moha, a magas kék ég és rajta az a nagy, csillogóan fehér felhő, amelyiken a Jóisten ül, bárányfelhőket pöfékel nagy kék pipájából, és jóságosan alámosolyog.
Csak, amikor visszatérsz újra az emberek közé, a rontó-emberek és a gyűjtő-emberek közé, és hiába gonoszak hozzád, te mégis jóval viszonzod gonoszságukat, szeretettel vagy mindenki iránt és az élet legsúlyosabb perceiben is derű és békesség van a homlokodon: csak akkor látják meg rajtad, hogy az Angyalok Tisztásán jártál, kedvesem.”
(Wass Albert: Mese az erdőről)
Ma kezdtem el hallgatni Györgyi Anna fantasztikus előadásában a fenti hangoskönyvet. Bevallom nőiesen, elpityeredtem egyszer-egyszer a kocsiban, a délutáni forgalomban ülve. És eszembe jutott a múlt hét szombati kirándulásom Kedves (és tényleg, igazából, nem viccelek) Anyósommal (talán majd egyszer megírom a „hogyan szeresd anyósod” receptjét, hátha okulásul szolgál az utókornak), ahol a csepergő, majd szakadó esőben hasonló, ámbár megfogalmazhatatlan érzéseim voltak az erdőben. Talán éppen azért nem is blogoltam róla, mert nem tudtam megfogni az érzést. Motoszkált bennem, de nem tört ki, csak nyomtam el magamban, mint a hamufelhőt az Eyjafjallajökull Izlandon.
Nem is tudom, mit irthatnék még, mert ennél szebben nem lehet megfogni és körülírni.
Na talán kezdjük az elején. Rózsika (így hívják a szeretett férfi édesanyját) régóta szeretett volna elmenni a Pilis-tetőtől nem messze található Vaskapu sziklához. De mivel ez nem egy kijelölt turistaút mellett található, nem mert egyedül nekiindulni, és kérte az én segítségemet. És már jó rég terveztük, hogy elmegyünk, de sehogy se jött össze. Aztán most úgy döntöttünk, hogy dacolva az időjósokkal, fittyet hányva minden előrejelzésnek, mely szerint heves záporok-zivatarok várhatók, nekiindulunk. Délelőtt 10 órakor még szép idő volt. Mikor felértünk a Fekete-sziklákhoz, mondhatni még a nap is sütött.
Aztán amikor nekiindultunk a Pilis-nyergen át, egy kis szurdokvölgyön keresztül vissza a zöld jelzésnek, már pityergett az eső, nem zavaróan, sőt, kellemesen. Rózsika kertész, és olyan növényeket látott meg (szakmai ártalom), amiket én lehet, hogy sose vettem volna észre. Így ismerkedtem meg a
Kontyvirággal
Salamon pecsétjével
Jártunk a gombák földjén
És izzott a galagonya virága
És ime: az Angyalok tisztása, ami nem is tisztás, mert erdő, de mégis, azt a nyugalmat, azt az energiát, nem lehet szavakba önteni (bár Wass Albertnak mégis sikerül).
Amikor elértünk túránk legtávolabbi pontjához, nevezetesen a Pilis-tetőhöz,
elkezdett ömleni az eső, de mintha dézsából öntötték volna. És ekkor még nem láttuk a Vaskapu-sziklát, ami miatt elindultunk. De úgy döntöttünk, nem kísértjük a sorsot, és nekiindultunk az aszfalt úton vissza az autóhoz, ami jó tempóban is 1 óra 15 perc menetidő. Az én helyzetem nem volt annyira kétségbe ejtő, mert biztos ami biztos alapon beraktam a jó kis piros esőkabátomat, ami jó szolgálatot tett tavaly az Etnán, és nem tette tönkre a kénes eső se, szerencsére…
2010. május 17., hétfő
Hétfő/vihar/mobil


2010. május 6., csütörtök
Tavaszi első túrám, Holdvilág-árok
Túl sokat nem akartam kocsikázni, azt teszem eleget munkába jövet-menet, ezért a közeli Holdvilág-árkot tűztem ki célnak, mégpedig úgy gondoltam, hogy ezúttal nem a szokásos felfelé menet lesz, hanem még az árok előtt elhúzok balra a piros jelzésen, és majd visszafelé jövök az árokban. Hát az elhúzok sikerült, csak nem rajta, hanem mellette húztam el… mire feleszméltem, már nem volt kedvem visszafordulni, és gondoltam, ezt az irányt már úgyis megszoktuk.
Amit a Holdvilág-árokról tudni (sejteni) lehet:
A leletek között egy kehelytartaró sírszobor töredéke, szarvas- és lócsontok, egy 65 év körüli asszony csontváza és egy kristály méregpohár voltak a legfontosabbak, ám ezek a második világháború alatt eltűntek a Nemzeti Múzeumból. Sashegyi az 1940-es években új ásatásokat kezdett a területen, a Magyar Tudományos Akadémia irányításával, az előző kutatások megerősítése és kiegészítése céljából, ám ez a munka a háború miatt hamarosan félbeszakadt. 1960-ban újabb ásatások indultak, melyek során több újabb középkori leletet és három rovásírásos követ találtak, igazolva azt a feltevést, hogy a Holdvilág-árok helyén valaha középkori település állott. A sziklafalon, ahol Sashegyi Árpád fejedelem sírját kereste, találtak egy sziklába vájt, lépcsős lejáratú folyosót is. Ennek a végében egy terem van, amely valóban sírhelyhez hasonlítható. Nem zárható ki, hogy ez lett volna Árpád fejedelem sírkamrája, ám egy néphagyomány szerint ezt az üreget egy Weiszlich nevű betyár készítette a maga és társai számára búvóhelyül. A teljes bizonyossághoz szükséges újabb kutatásokat az 1960-as években nem tudták folytatni. 1980-ban Mihnai Attila folytatta a kutatást, de az ő kisléptékű régészeti ásatásainak sem sikerült kétségtelen bizonyítékot szolgáltatnia a Holdvilág-árok mondáiról. Legutóbb Szörényi Levente zeneszerző folytatott itt kutatásokat, amelyek egy hét után eredményeztek egyértelműen emberi kéz munkájára utaló csontokat, ólom, vas, és szenes kő maradványokat. (forrás: wiki)
Egyébként rengeteg turistaút indul innen, kényelmes sétával elérhetjük a Kőhegyet, a Bölcső-hegyet, a Holdvilág-árkot. Kicsit megpihentünk itt, bár ahhoz képest, hogy hétköznap kora délután volt, megintcsak nagy forgalom volt, ahogy azt már megszokhattam, várnunk kellett, hogy a palackot meg tudjam tölteni.
Innen elindultunk a Bölcső-hegyet megmászni, de még félúton sem voltunk, amikor egy nagyon klassz kilátással bíró helyen úgy döntöttem, ideje enni valamit, úgyhogy lekuporogtam egy jópofa kőre, és megettem a joghurtomat, müzliszelettel. Nem fejedelmi ebéd, de ennyire futotta nagy sietségemben.
A tuti tipp
Ha valakinek még nem volt halálfélelme, és mindenképpen szeretné átérezni ezt a bizsergető érzést…
Ha valaki fiatal kora ellenére - a bevitt alkoholmennyiség memóriára gyakorolt hatása miatt - már nem emlékszik kristálytisztán élete minden pillanatára…
Vagy ha csak simán adrenalin többletre vágyik…
Tudom ajánlani tisztaszívből ma frissen kipróbált „A vadkan” receptemet.
Nem túlzás, nem ámítás. Mikor az ember felé x km/h sebességgel robog egy 300 kg-s megtermett kan disznó, a halálfélelem és a sportszelet garantáltan másodpercek alatt befigyel. Az amnéziásokat pedig csak is kizárólag „vaddisznó sokk-terápiá”-val kezelném, mert a kliensnek száz százalék, hogy lepereg az élete mentális szemei előtt minimum egyszer.
Honnan lehet felismerni a rémült vaddisznót? - kérdezhetik erre többen is városlakó olvasóim. Kb. mint egy gőzmozdony dübörög az ember felé, óriási nagy csörtetéssel, csak nem azt mondja, hogy „csihuhú” hanem visít, vagy röfög, vagy mindkettő egyszerre, pláne, ha van szerencsénk egy családba botlani.
És a tuti recept, hogy hogyan keverjük ki magunknak ezt a csoda jó élményt:
Végy három kutyát, abból min. egy legyen olyan hülye, mint az én két kutyám, hogy minden érdekelje, mindenre vesse rá magát, ami él és mozog, ne ismerje a félelmet és egyáltalán, lökött, szeleburdi kis teremtés legyen. Ha ez megvan, kell egy hozzád hasonlóan kótyagos barátnő is, aki szeret és szokott kirándulni, és aki a legvadabb időpontokban szokott dolgozni, s ezért a szabadnapja hétfőre esik, mikor mindenki más dolgozik, értsd, az erdő nincs tele idióta turistákkal. Tehát hangsúlyozom, az időzítés és a megfelelő társaság kellően fontos a sikeres halálközeli élmény átéléséhez. Ha tehát megvan minden szükséges adalék anyag, keljetek útra a közeli hegyekbe. A Pilis tuti befutó, én spec ott találkoztam a magam vadkanjával. Le sem kell térnetek a kijelölt turista útról, itt jön ugyanis képbe az izgága kutya, aki elvégzi helyetted a piszkos munkát, felkeresi és fel is zavarja az agyaros jószágot, hogy aztán jól feléd terelje. Innentől már megy minden, mint a karikacsapás. A kutya, jó esetben mind a három, de a dilinyós mindenképpen, kergeti a disznót, aki visítva, csörtetve elrobog melletted, ha mázlid van. Ha még nagyobb mázlid van, olyan disznót fogsz ki, aki teszi mindezt jó közel hozzád, hogy ne felejtsd el elképzelni, milyen lenne, ha a felbőszült állat neked ront. A kutya és a disznó tesznek pár tiszteletkört körülötted, aki ordítva – már csak azért is, hátha az ordítva hadonászás elijeszti 300 kg-s szürke sörtés ellenfelet – próbálod összeszedni a három kutyát, de közben megcsodálhatod, milyen szép nagy és erős egy ilyen vaddisznó és önkéntelenül is újra eljátszol a gondolattal, hogy de szar is lenne, he felöklelne. Közben azért a vaddisznó egy idő után eltűnik, mert neki is lejár a műszakja, s neked sikerült a háromból két kutyát begyűjtened. A fokozott adrenalin termelést azért még szinten tarja a tény, hogy kiváló vadász hajlamokkal megáldott ebed, aki volt szíves neked terelni a vadat, eltűnt a disznó után a közeli bozótban. Valamint idegesítően motoszkál túlképzett entellektüel fejedben szórványos történelmi ismereted valami Rákócziról, meg Imre hercegről és a sebzett vadkannal kapcsolatos népi hiedelmekről. Ezt még kedvedre tudod ízesíteni gyermekkorodban olvasott sebzett bivalyról, orrszarvúról szóló szafari történetekkel. Az afrikai igaz történetekkel kevert történelmi pletykákat, babonákat megpróbálod felülírni biológiai tudásoddal és csodálatos megfigyelőképességeddel, miszerint a te vadkanod nem volt sebzett, hál Istennek nem volt kis családja sem, akit védenie kellett volna, szóval van némi halvány esély az életben maradásra. Így hát mit lehet tenni, mint ordibálva próbálkozni visszahívni a kutyát és közben reménykedni, hogy nem hozza magával újonnan szerzett kis barátját, esetleg annak családját bemutatásra. Ha a kutya sértetlenül előkerül, összekanalazva a kis csapatot lehet remegő térdekkel elvánszorogni a tett színhelyéről, bezsebelve az élményt, amit majd mesélhetsz az unokáknak öreg korodban, örök tanulságul az utókornak.
Ennyi az egész. Ilyen egyszerű.
Tizennyolc éven aluliaknak, hatvanon felülieknek nem ajánlott. Valamint biztos, ami biztos, használat előtt, kérdezze meg kezelőorvosát gyógyszerészét! Sprinterek, maraton futók és vadászok előnyben.
U.i. (Zsuzsi).:
Az X métert tippelem úgy 3-ra, mivel Csí előttem állt, tőle úgy kettőre, de hogy ötön belül volt, az hótziher. A történetben a legizgibb szerintem az volt, amikor hallottuk, hogy valaki/valami csörtet jobbról, de hála a sűrű aljnövényzetnek még nem tudtuk mi az. Abban biztosak voltunk, hogy nem a lükekutya jön egyedül, mert túl nagy volt a zaj. Itt még fogadásokat köthettünk volna őzre, szarvasra, medvére… de már kezdte az adrenalin elborítani elménket. Az alatt a pár másodperc alatt, míg az erdőből kiért elénk a vad, én összevakartam a nem kevésbé pánikba esett kutyámat. Az járt a fejemben, hogy vajon a futás elég lenne-e, ha vadkanunk azt mondaná: „most már elég volt a fogócskából, én vagyok a fogó és elkapok mindenkit”, majd dobna egy hátraarcot. Elég gyorsan tudnék-e futni vajon? Vagy elég gyorsan tudnék-e fára mászni? És mit csinálna a kutyám? Egyáltalán mi a helyes ilyenkor? Jó az, hogy Csilla áll előttem és üvölt? Ettől elriad a dög? Én, a saját kis dögöm jó szorosan fogtam, miután sikerült megtalálnom a nyakát a nagy ijedtségben (nem volt könnyű feladat). Nem is annyira a vadkantól féltem, mintsem hogy a nagy ijedtségben fogja magát, és világgá szalad a kis buta.
Miután mindenki visszaért és a vaddisznó is megnyugtató messziségben volt, azon tűnődtünk remegő térdekkel, hogy visszaforduljunk-é, avagy megkockáztassuk a kövi vadállat karjainkba terelését. Hát nem túl nagy rábeszélés után meggyőztem Csillát, hogy a visszafelé vezető úton ugyanúgy bekaphatunk egy-két medvét, tigrist, oroszlánt, úgyhogy majdnem mindegy merre megyünk, meg különben is, a sztori otthonról a fotelből már sokkal szebb lesz. Egy darabig pórázon tartottuk ebeinket, biztos, ami biztos. Az én Inez névre hallgató németjuhászom félpercenként fordult hátra, pánikszerűen figyelte az erdőt, nem jön-e valami. Sose csinált ilyet. Vajon Ő is a vaddisznótól ijedt meg? Vagy csak átragadt rá a mi pánikunk? Sose tudom meg talán, de hogy fél órával az esemény után, az a kutya, aki szilveszteri petárdázás közepette békésen alszik, akinek a feje mellől tűzijátékokat lőttek ki és oda se rezzent, a műanyag palack összenyomódásának hangjától két métert odébb ugorva összerázkódjon az ijedtségtől, az arra utal, hogy nemcsak én, nemcsak Csilla, de a kutya is beparázott…